Pod koniec czerwca wzięliśmy udział w warsztacie zatytułowanym "Równowaga w (intra)logistyce", którego głównym hasłem było „Czego nie mierzę, tym nie zarządzam”. Prezentowane były tematy związane z digitalizacją i automatyzacją, np. automatyzacja za pomocą różnych systemów, wykorzystanie RTLS (Systemu lokalizacji w czasie rzeczywistym) lub środowiska programowania Low Code.
Dla klientów warsztat był interesujący pod kątem optymalnej digitalizacji procesów logistycznych na całym przepływie materiałów. Uczestnicy dowiedzieli się również, jak poprzez znalezienie równowagi między digitalizacją, półautomatyzacją i automatyzacją, przy odpowiednio dobranych technologiach, można osiągnąć zrównoważone zmiany.
Nasza firma zaprezentowała nowości w systemach modułowych, demonstrując produkty z aluminiowego systemu ALU, rurowego systemu modułowego oraz konstrukcje spawane.
Do najciekawszych produktów należą nasze systemy regałowe, które można dostosować do typu przechowywanego materiału i wymagań klienta, co pozwala na efektywne wykorzystanie przestrzeni. Przedstawiliśmy konkretnie regał e-KANBAN. e-KANBAN umożliwia automatyzację zamawiania materiałów w czasie rzeczywistym na podstawie ustawionej minimalnej ilości. System minimalizuje czynnik ludzki i zwiększa płynność całego przepływu materiałów. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod, które polegają na ręcznym wprowadzaniu zamówień na materiały, np. skanowaniu pustych opakowań, e-KANBAN wykorzystuje technologie, takie jak kamery przemysłowe, czujniki lub wagi.
Na warsztacie zaprezentowaliśmy również nasze stanowiska montażowe z systemu rurowego. Stoły te charakteryzują się konstrukcją, która umożliwia łatwe i szybkie dostosowanie do wymagań klienta, czy to pod względem rozmiaru, nośności, czy wykonania w wersji ESD. Dzięki tej elastyczności stoły mogą być łatwo wyposażone w dodatkowe akcesoria, takie jak kontenery warsztatowe, perforowane panele do przechowywania plastikowych skrzynek lub narzędzi oraz rampę oświetleniową.
Stoły te były wyposażone w zaawansowany system pick2light (sygnalizacja świetlna) firmy Smart Production Solution. Według 78% menedżerów logistyki na całym świecie jednym z największych problemów jest marnowanie siły roboczej na poszukiwanie towarów lub materiałów. Straty czasowe przy kompletacji są spowodowane słabą widocznością i niskim poziomem digitalizacji. Dynamiczne produkty produkcyjne i logistyczne Smart Production Solution oraz technologia RTLS (real time location system) w połączeniu ze stanowiskiem montażowym z rurowego systemu modułowego ENPRAG maksymalnie przyspieszyły i usprawniły rozwój Logic Flow, który wyróżnia się precyzją i efektywnością przepływów materiałów. Wynikiem współpracy jest innowacyjna technologia, która eliminuje długie poszukiwania i przyspiesza kompletację oraz zarządzanie procesami w czasie rzeczywistym.
Również zaprezentowaliśmy wózki transportowe wykonane z profili aluminiowych, które doskonale uzupełniają naszą ofertę dzięki swojej lekkości, wytrzymałości i trwałości. Wózki te są idealne do szerokiego zakresu zastosowań, a ich elastyczność umożliwia łatwy demontaż, dostosowanie lub rozbudowę w zależności od aktualnych potrzeb. Profile aluminiowe są ponadto odporne na korozję i mają długą żywotność, co zapewnia ich niezawodne użytkowanie w różnych środowiskach, zarówno wewnętrznych, zewnętrznych, w zastosowaniach przemysłowych, liniach produkcyjnych, logistyce, jak i przemyśle motoryzacyjnym. Aby zapewnić płynny przepływ materiałów, oferujemy możliwość wyposażenia wózków w dyszel i połączenia ich w „pociąg” w systemie Milk-Run. System ten jest idealny do szybkiej i efektywnej dystrybucji materiałów i komponentów w różnych środowiskach operacyjnych i może zastąpić transport materiałów przy pomocy niezbyt bezpiecznych wózków widłowych.
Ten warsztat nie tylko umożliwił nam zaprezentowanie zalet nowoczesnych technologii, ale także dostarczył uczestnikom cennych informacji i praktycznych demonstracji, jak efektywnie wykorzystywać innowacyjne podejścia do optymalizacji procesów intralogistycznych. Na zakończenie możemy stwierdzić, że połączenie tradycyjnych metod i nowoczesnych technologii jest kluczem do osiągnięcia równowagi i poprawy operacji logistycznych.